Organizator:

Otwarto Konwencję Budownictwo Polska-Ukraina podczas targów BUDMA

Podziel się

W Poznań Congress Center rozpoczęła się dziś, we wtorek 31 stycznia 2023 r., Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina, współorganizowana przez Grupę MTP i Polski Związek Pracodawców Budownictwa. To pierwsze w Polsce spotkanie branży budowlanej poświęcone wyłącznie problematyce budownictwa w ogólnym planie odbudowy Ukrainy. Jednocześnie to pierwsze w naszym kraju spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii poświęcone potencjalnej współpracy przy odbudowie Ukrainy. 

Otwarcia Konwencji dokonali znamienici goście: Piotr Uściński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Bartosz Cichocki, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz jako gospodarze wydarzenia - Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa i Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP. 

Podczas rozpoczętej zaraz po otwarciu debaty wprowadzającej rozmawiano o sytuacji ekonomicznej Ukrainy i próbowano ocenić obecną sytuację na rynku budowlanym w tym kraju. Wzięli w niej udział znani analitycy finansowi i ekonomiści: Marek Zuber, Marek Budzisz i Adrian Furgalski. 

Wcześniej jednak dr Tetiana Chuzha, Business Development Manager w Zagranicznym Biurze Handlowym w Kijowie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przedstawiła skalę zniszczeń wojennych w obrębie budownictwa i infrastruktury w Ukrainie. A te są olbrzymie, zaś sam kraj stanął na granicy katastrofy humanitarnej.